Adults Program

June 9 —  Russian Community Centre, 2114 West 4th Avenue

12.00 – 16.00 – Contests for participants 15 and older:

1. Russian language and literature contest 12.00 – 13.30

2. Arts and Crafts Contest  12.00-13.30

3. Chess Tournament 12.00 -14.00

4. Trivia 13.30 -15.00

5.  Comedy Hour -15.00 -16.00

19.00 – “One Absolutely Happy Village” a play staged by Russian Theatre Palme

Russian Buffet open all day

June 16 – Creekside Community Recreation Centre,  1 Athletes Way, Vancouver 

           Festival concert program

 2.30 – 8.00

Emcees Andrey Ahachinsky, Katya Pokrovskaia

 2.30 – An announcement about the organizers and sponsors

 2.45 – Palme Theatre, song from the play “One Absolutely Happy Village – “Kalinushka”

 2.50 – A welcome to the Russian Consul and a representative from the mayor of Vancouver

 3.00 – AvA sings «From Russia with love»

 3.10 –  Emcees discuss the program and the Orchestra                                   

 3.30 – Soloists from the ensemble RCC, “Balalaika”, led by Natalia Lozovskaya-Burns, Steve Andruzishin, with songs by Katerina Kiselyova, Vassilina Kazarina

3.45 – Andrey Andreychik “Vdol’ po Piterskoy”

 3.50 – Festival guests, Bulgarian dance ensemble “Prolet”

 3.55 – Palme Theatre, song from the play “One Absolutely Happy Village – “Porushka”

 4.00 –- Festival guests, Ukranian duet “Organic Beats”

 4.20  –  Festival guest, Gina Williams, Ukranian Song “Chervona Ruta”

 4.25 – Folk Ensemble “Ne zdali”

4.30 – Festival guests, Polish dance ensemble “Zgoda” –

“Krakovska suita”                 

 4.40 –  Folk Ensemble “Ne zdali”

 4.45- Festival guests from Seattle, ensemble “Juliana and Pava” and “Gudochek”  

 5.15 – “Zgoda” dances “Mazurka” “Polonaise” (with contest participants in costumes and with wreaths)

Contest: best costume and hairdo.- khorovod

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     5.30 –  Andrey Andreychik “Vdol’ po Piterskoy” “Ochi Cherniye”                                                                                             

 5.35 –  Roma Gray

 5.40 – Alena Razlog sings “Korobeiniki”

 5.45 – Elvira Voskanyan, violin

 5.45 – Tatiana Zaruba sings “Vyun nad Vodoi” “Dariya Dusha”                                                                   

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              Contest: best sense of humour, most clever

 5.50 – Elvira Voskanyan

 6.00 – Alena Razlog sings “Pesnya Lelya”

 6.05 –  Roma Gray                                                                                                                                                       

6.15 –  AvA and the Lavrov brothers sing “Chumashedshaya Vesna”                                                                  

Contest for men: strength and agility

 6.30 –  AvA and the Lavrov brothers sing “Autumn”

 6.35 –  Michelle Efimova and Filipp Djezganin, “Tango”                                                                                                                    

 6.40 –  Festival Guest, Gina Williams                                                                        

 6.45 – Elvira Voskanyan                                                                                              

 6.50 –  Michelle Efimova and Filipp Djezganin, a selection of dances

 7.10 –  Contest prizes           

7.20 – Andrey Andreychik and all sing “Viydu nochyu v pole s konem”

7.30 –Dance music and soloists sing –Vassilina Kazarina, Larisa Mozgovaya, AvA, Julia Roserauh and others.

8.00 – Festival ends